- ԵՊՀ-ն շարունակաբար կատարելագործում է կրթական ծրագրերն ու անձնակազմի մասնագիտական հմտությունները
2023-2024 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակից ԵՊՀ կրթական ծրագրերում կներդրվեն «Մեդիագրագիտություն» և «Քննադատական մտածողություն» դասընթացները, իսկ ԵՊՀ ակադեմիական և վարչական անձնակազմը կվերապատրաստվի «Քննադատական մտածողություն» թեմայի շրջանակում։ ԵՊՀ շարունակական կրթության կենտրոնի նախաձեռնությամբ և ԵՄ ֆինանսական աջակցությամբ հայտարարվել է նշյալ դասընթացների և վերապատրաստման ծրագրի մրցույթ, որի հաղթողներն արդեն իսկ ընտրվել են:
Դասընթացների՝ ընտրված ծրագրերն այժմ մշակման փուլում են:
Մրցույթի հաղթողներն են՝
ԵՊՀ ուսանողների համար նախատեսված «Մեդիագրագիտություն» դասընթաց – ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի, սոցիոլոգիայի, փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետների պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների խումբ: Խմբի անդամներն են Անահիտ Մենեմշյանը, Զարուհի Սարգսյանը, Գարիկ Հարությունյանը (Ժուռնալիստիկա), Նվարդ Մելքոնյանը (Սոցիոլոգիա), Արման Ղարագուլյանը, Սաթեն Գրիգորյանը (Փիլիսոփայություն և հոգեբանություն):
Ուսանողների համար նախատեսված «Քննադատական մտածողություն» դասընթաց – Դավիթ Հայրապետյան, Լևոն Բաբաջանյան (Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետ), Տիգրան Սիմյան (Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետ):
ԵՊՀ անձնակազմի համար նախատեսված «Քննադատական մտածողություն» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց - Սերոբ Խաչատրյան (Փիլիսոփայության և հոգեբանության ֆակուլտետ) և Լիլիթ Սարգսյան (Եվրոպական լեզուների և հաղորդակցության ֆակուլտետ):
Հաղթողներին ընտրելիս որպես առավելություն է դիտարկվել նախագծի՝ միջգիտակարգային լինելը, հաշվի են առնվել հայտատուների մասնագիտական հմտությունները, փորձը, ինչպես նաև մրցույթի պահանջները բավարարող այլ դրույթներ:
Մրցույթի կանոնների համաձայն՝ «Մեդիագրագիտություն» և «Քննադատական մտածողություն» դասընթացների ներդրման համար ընտրված թիմը պետք է մշակի և իրականացնի ամբողջական դասընթացի ծրագիր՝ մեկ կիսամյակ տևողությամբ և շաբաթական մեկ հանդիպում հաճախականությամբ: «Քննադատական մտածողություն» թեմայով ԵՊՀ ակադեմիական (դասախոսական) և վարչական անձնակազմի համար վերապատրաստման մեկ ծրագրի պարագայում հաղթող թիմը պետք է մշակի և իրականացնի ԵՊՀ 200 աշխատակիցների վերապատրաստում:
Նշենք, որ ԵՊՀ դասախոսների վերապատրաստման 2023-2026 թթ. կարգի «Ընդհանրական հմտություններ» բաժնում սահմանված է, որ վերապատրաստման արդյունքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան հավաքելու որոշակի միավորներ։

December 26, 2023 | 12:45
Starting from the second semester of the 2023-2024 academic year, the "Media Literacy" and "Critical Thinking" courses will be introduced into the YSU educational programs, and the YSU academic and administrative staff will be trained within the framework of the "Critical Thinking" topic. On the initiative of the YSU Continuing Education Center and EU financial support, a competition for the mentioned courses and training program was announced, the winners of which have already been selected.
Selected course programs are currently under development.
The winners of the contest are:
Course on "Media Literacy" for YSU students - a group of faculty representatives of YSU Journalism, Sociology, Philosophy, and Psychology faculties. The members of the group are Anahit Menemshyan, Zaruhi Sargsyan, Garik Harutyunyan (Journalism), Nvard Melkonyan (Sociology), Arman Gharagulyan, and Saten Grigoryan (Philosophy and Psychology).
Course on "Critical thinking" for students - Davit Hayrapetyan, Levon Babajanyan (Faculty of Philosophy and Psychology), Tigran Simyan (Faculty of European Languages and Communication).
Training course on "Critical Thinking" for YSU staff - Serob Khachatryan (Faculty of Philosophy and Psychology) and Lilit Sargsyan (Faculty of European Languages and Communication).
When choosing the winners, the interdisciplinary essence of the project was considered an advantage, and the professional skills and experience of the applicants, as well as other features meeting the requirements of the competition, were taken into account.
According to the competition rules, the team selected to implement the "Media Literacy" and "Critical Thinking" courses should develop and implement a course program with a duration of one semester and a frequency of one meeting per week. In the case of one training program for YSU academic (lecturing) and administrative staff on "Critical Thinking," the winning team must develop and implement training for 200 YSU employees.
It should be noted that in the "General Skills" section of the YSU professors training program 2023-2026, it is defined that as a result of the training, the participants will have the opportunity to collect points.