- Մեկնարկեց ԵՊՀ ՈՒԳԸ միջազգային 10-րդ գիտաժողովը
ԵՊՀ-ում մեկնարկեց Ուսանողական գիտական ընկերության (ՈՒԳԸ) միջազգային երիտասարդական 10-րդ գիտաժողովը՝ նվիրված ԵՊՀ հիմնադրման 105-ամյակին։ Այս տարվա գիտաժողովը նշանավորվում է նրանով, որ կառույցը տոնում է ստեղծման 77-ամյակը։
Գիտաժողովի նպատակն է ուսանողներին, ասպիրանտներին և երիտասարդ գիտնականներին հնարավորություն ընձեռել ակադեմիական լսարանին ներկայացնելու իրենց գիտական հետազոտության արդյունքները, կատարելագործելու գիտական աշխատանք կատարելու հմտությունները, ինչպես նաև կապեր հաստատելու Հայաստանի և արտերկրի երիտասարդ հետազոտողների հետ։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը, կարևորելով Ուսանողական գիտական ընկերության դերը ոչ միայն Հայաստանի, այլև արտերկրի բուհերի ուսանողներին և երիտասարդ հետազոտողներին միավորելու գործում, ընդգծեց․ «Այսօր ՈՒԳԸ-ն հետաքրքիր կենտրոն է դարձել ուսանողության համար, քանի որ կառույցի կազմակերպած միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու համար ամեն տարի դիմում են աշխարհի տարբեր երկրների ուսանողներ և հետազոտողներ։ ՈՒԳԸ գիտաժողովներն արժևորվում են նրանով, որ ուսանողները կատարում են իրենց «առաջին քայլերը» գիտության ոլորտում․ նրանք իրենց գիտական ղեկավարների հետ սկսում են ուսումնասիրություններ կատարել և ստեղծել գիտական աշխատանքներ՝ դրանով իսկ իրենց ներդրումն ունենալով գիտության մեջ։ Վստահ եմ, որ այդ գիտական աշխատանքները կարող են դառնալ վաղվա մեծ հայտնագործությունների և առաջընթացի հիմնաքարը»։
ԵՊՀ ՈՒԳԸ նախագահ Սիրանուշ Բաղումյանը, ներկայացնելով 5-օրյա միջազգային գիտաժողովի օրակարգը, նշեց․ «Այս տարվա գիտաժողովն աննախադեպ է ստացված հայտերի քանակով․ ստացել ենք մասնակցության 316 հայտ, որոնցից 45-ը՝ արտերկրի բուհերից։ Գիտական գրախոսության արդյունքում ընտրվել են 215 մասնակիցներ, որոնցից 30-ը արտերկրից են։ Գիտաժողովի մասնակիցների շարքում մեջ մեծ թիվ են կազմում Ռուսաստանից և Վրաստանից ժամանած հյուրերը, մասնակից ունենք նաև Ուրուգվայից»։
Սիրանուշ Բաղումյանն այս համատեքստում ընդգծեց, որ միջազգային գիտաժողովի 5 օրերի ընթացքում ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետներում կկազմակերպվեն պանելային քննարկումներ, իսկ արտասահմանից ժամանած հյուրերի համար՝ նաև պատմաճանաչողական այցեր։
Գիտաժողովի շրջանակում կազմակերպվեց նաև ԵՊՀ ՈՒԳԸ հիմնադրման 77-ամյակին նվիրված էքսպո, որի ժամանակ ներկայացվեց Ուսանողական գիտական ընկերության գործունեությունը՝ ֆակուլտետներում կատարվող աշխատանքները, գիտության ոլորտում ուսանողների ներգրավվածության ընդլայնմանն ուղղված քայլերը և այլն։
Նշենք, որ ՈՒԳԸ-ն պարբերաբար կազմակերպում է սեմինարներ, գիտաժողովներ և դասախոսություններ՝ նպատակ ունենալով զարգացնելու ուսանողների գիտական ու ստեղծագործական աշխատանք կատարելու հմտությունները։
77-ամյա պատմություն ունեցող ուսանողական կառույցին տարիների ընթացքում անդամակցել են ավելի քան 9000 ուսանողներ և ասպիրանտներ։
Հիշեցնենք, որ նախքան ՈՒԳԸ հիմնադրումը՝ 1920-30-ական թվականներին ԵՊՀ տարբեր ամբիոններում գործել են ամբիոնային ուսանողական գիտական խմբակներ։ Մոտ երկու տասնամյակ անց՝ 1947 թ․ սեպտեմբերին, հրավիրվեց այդ խմբակների անդամների ընդհանուր ժողով, որի ժամանակ էլ որոշվեց ստեղծել համալսարանական ուսանողական գիտական ընկերություն։

October 07, 2024 | 17:00
The 10th International Youth Conference of the Student Scientific Society was launched at YSU, commemorating the university's 105th anniversary. This year’s conference is especially significant as it also marks the 77th anniversary of the society.
The conference aims to provide undergraduate and postgraduate students, as well as young scientists, the opportunity to present their research outcomes to an academic audience, enhance their skills in scientific work, and establish connections with young researchers both in Armenia and abroad.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan highlighted the significant role of the Student Scientific Society in uniting students and young researchers not only from Armenia but also from universities worldwide. He stated, "Today, the SSS has become an exciting center for students, as each year researchers from various countries apply to participate in its international conferences. SSS conferences are invaluable, allowing students to take their 'first steps' into science. Together with their scientific supervisors, they begin conducting research and creating scholarly work, thereby contributing to the field. I am confident that these scientific endeavors can lay the groundwork for future discoveries and advancements."
Siranush Baghumyan, President of the YSU Student Scientific Society, presented the agenda for the five-day international conference and noted, "This year's conference is unprecedented in terms of the number of applications received; we received 316 applications for participation, including 45 from foreign universities. Following a scientific review, 215 authors were selected, with 30 of them coming from abroad. Among the conference participants, we have a significant number of guests from Russia and Georgia, as well as one participant from Uruguay."
In this context, Siranush Baghumyan emphasized that throughout the five days of the international conference, panel discussions will be held in various faculties of YSU, and historical visits will be organized for international guests.
Additionally, an expo dedicated to the 77th anniversary of the founding of the YSU Student Scientific Society has been organized, showcasing the society's activities, the projects undertaken in the faculties, and initiatives aimed at increasing student involvement in scientific pursuits.
The SSS regularly organizes seminars, conferences, and lectures to promote the scientific and creative development of students.
More than 9,000 undergraduate and postgraduate students have joined the 77-year-old society.
Before the establishment of the SSS, student scientific groups operated in the chair of YSU during the 1920s and 1930s. Almost two decades later, in September 1947, a general meeting of the members of these groups was convened, during which the decision was made to create a university student scientific society.