- Արժևորելով Պարույր Սևակի գրական ժառանգությունը․ ԵՊՀ-ում անցկացվեց հոբելյանական գիտաժողով
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում անցկացվեց հայ մեծանուն գրող Պարույր Սևակի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողովը, որի նպատակն էր ներկայացնել Պարույր Սևակի գրական հարուստ ժառանգությունը, ինչպես նաև ընդգծել նրա ներդրումը մշակութային կյանքում։
Պարույր Սևակի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական գիտաժողովի մեկնարկը տրվեց նոյեմբերի 5-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում։ Իսկ այսօր գիտաժողովը շարունակվեց Երևանի պետական համալսարանում։ Հանրապետական գիտաժողովի համակազմակերպիչներն են ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետը, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքը, Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտը, Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ բանասիրական ֆակուլտետը և Պարույր Սևակի տուն-թանգարանը:
Գիտաժողովը հնարավորություն ընձեռեց գիտական համայնքին քննարկելու Պարույր Սևակի գրական հարուստ ժառանգությունը և այն նորովի մեկնաբանելու, անդրադառնալու նրա ստեղծագործության եզակիությանը, նշանակությանը և ազդեցությանը։
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում անցկացվող գիտաժողովին սևակյան ժառանգությունն արժևորեց ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
«Մինչ օրս մեր սեղաններին են ոչ միայն տաղանդավոր բանաստեղծի հրաշալի քերթվածները, այլև նրբաճաշակ գրականագետի գիտական հոդվածներն ու գրականության տարբեր շրջափուլերին վերաբերող խիստ արժեքավոր ուսումնասիրությունները։ Ուրախությամբ և հպարտությամբ ուզում եմ նաև արձանագրել, որ ԵՊՀ-ն տասնամյակներ շարունակ զբաղվել է Պարույր Սևակի ժառանգության հետազոտությամբ և դասավանդմամբ։ Հենց Հայ բանասիրության ֆակուլտետում են հրատարակվել նրան նվիրված մի շարք մենագրություններ և տասնյակ հոդվածներ։ Կարծում եմ, որ այս գործը կլինի շարունակական մեր նոր սերնդի, ուսանողների և դասախոսների ջանքերով»,- ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արշալույս Գալստյանը շեշտեց, որ գիտաժողովը հոբելյանական է բոլորի համար, և Սևակին նվիրված միջոցառումները սկսել են դեռ տարեսկզբից։
«Երևանի պետական համալսարանը Պարույր Սևակի համար հարազատ վայր էր․ նա եղել է մայր բուհի սանը։ Այսօր մեր ուսանողների ներկայությունը այս միջոցառմանը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ մենք Պարույր Սևակի պատգամներով առաջնորդվելու կարևոր առաքելություն ունենք։ Գրողի մահվանից հետո նրա ամբողջ գրական ժառանգությունը մինչև օրս էլ ուսումնասիրվում և ներկայացվում է բանասեր հանրությանը․ դա վկայում է այն մասին, որ մեր ժողովուրդը գնահատում է իր հանճարեղ զավակին»,- ընդգծեց դեկանը և առաջարկեց նաև մեկ րոպե լռությամբ հարգել Պարույր Սևակի որդու՝ Արմեն Ղազարյանի հիշատակը, որը եղել է ԵՊՀ հայ նորագույն գրականության պատմության և գրաքննադատության ամբիոնի երկարամյա դասախոս, դոցենտ։
Գիտաժողովի շրջանակում ՀՀ կրթական և գիտական կառույցների գիտնականները և մասնագետները ներկայացրին շուրջ 4 տասնյակ զեկուցումներ՝ նվիրված հայ անվանի բանաստեղծ, մշակութային գործիչ, գրականագետ, թարգմանիչ Պարույր Սևակի կյանքին, նրա գրական գործունեությանն ու ժառանգությանը։ Երևանի պետական համալսարանում հայ բանասիրության ֆակուլտետի դասախոսները, պրոֆեսորներն ու դոցենտները ներկայացրին 6 զեկուցումներ՝ «Պարույր Սևակի Դանիել Վարուժանը», «Հովհաննես Թումանյանի դիմանկարը՝ ըստ Սևակի», «Կոմիտաս վարդապետը կյանքում և Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմում (նախատիպը և կերպարը)», «Բանաստեղծական շարքի սևակյան իմաստավորումը («Եղիցի լույս»)», «Պարույր Սևակի «Ամանեջ» վեպը՝ որպես նարատիվ կառույց», «Պարույր Սևակի կենսագրության ուսուցումը դպրոցում փոխգործուն մեթոդներով»։
Գիտաժողովին ներկայացվող բոլոր զեկուցումները՝ որպես նորօրյա ուսումնասիրություններ, տպագրվելու են առանձին գրքով։ Համալսարանականների զեկուցումները, ըստ Արշալույս Գալստյանի, նախատեսում են հոդվածների տեսքով տպագրել նաև առանձին գրքով՝ հետագայում հնարավորություն ընձեռելով ուսանողներին օգտվելու այդ ուսումնասիրություններից։
Պարույր Սևակի տուն-թանգարանի տնօրեն, գրականագետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Սևակ Ղազարյանը, որը Պարույր Սևակի թոռն է, նույնպես ողջունեց առանձին գրքի հրատարակման գաղափարը, քանի որ, ըստ նրա, ոչ բոլորն ունեն հնարավորություն՝ այցելելու և լսելու այս զեկուցումները։
«Սևակին նվիրված միջոցառումներ պարբերաբար անցկացվում են, սակայն այս միջոցառումն առանձնանում է իր ընդգրկունությամբ։ Լիահույս եմ, որ այն նոր թափ կտա սևակագիտության զարգացմանը, որն ունի դրա անհրաժեշտությունը։ Սա շատ կարևոր միջոցառում է, և շատ ուրախ եմ, որ հաջողվեց այն կյանքի կոչել»,- մեզ հետ զրույցում ասաց նա։
Խոսելով ներկայում Սևակի գրական ժառանգությամբ երիտասարդների հետաքրքրվածության մասին՝ Սևակ Ղազարյանը նշեց, որ այսօր էլ Պարույր Սևակը շատ ընթերցվող հեղինակ է և նրանով շատերն են հետաքրքրվում։ Այդ մասին վկայում են և՛ սևակյան նոր հրատարակությունների, գրքերի արագ սպառումը, թե՛ սոցցանցերում երիտասարդների կողմից սևակյան մեջբերումները։
Նա հավելեց, որ հոբելյանական տարվա ընթացքում լույս են տեսել Պարույր Սևակի երկու կարևոր գրքերը՝ «100 բանաստեղծություն», «Սևակ-100» խորագրերով։
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին գիտական համայնքի ներկայացուցիչներ, դասախոսներ, ուսանողներ, որոնք միջոցառմանը դիտեցին նաև սահիկաշար՝ նվիրված Պարույր Սևակի մանկությանը, կյանքին, գործունեությանը։
Գիտաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած քննարկումներն ու նորովի մեկնաբանությունները վկայում են, որ Պարույր Սևակի մտքերը, ստեղծագործություններն ու գաղափարները շարունակում են մնալ արդիական և հարուստ աղբյուր են սերունդների համար:
Հավելենք, որ գիտաժողովը շարունակվելու է նաև նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԳԱԱ Մ․ Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտում։

3. Valuing literary heritage of Paruyr Sevak: Jubilee conference held at YSU
YSU Faculty of Armenian Philology hosted a republican conference marking the 100th anniversary of prominent Armenian writer Paruyr Sevak. The event aimed to present Sevak’s rich literary heritage and highlight his contributions to cultural life.
The jubilee conference dedicated to the 100th anniversary of Paruyr Sevak’s birth was launched on November 5 at the RA National Academy of Sciences, with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports. Today, the conference continued at Yerevan State University. The co-organizers of the republican conference include YSU Faculty of Armenian Philology, Division of Armenology and Social Sciences of NAS RA, M. Abeghyan Institute of Literature, Faculty of Philology at Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University, and Paruyr Sevak House-Museum.
The conference provided an opportunity for the academic community to discuss Paruyr Sevak's rich literary heritage, reinterpret it in new ways, and reflect on the uniqueness, significance, and influence of his work.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan highlighted the worth of Sevak’s legacy during the conference held at YSU Faculty of Armenian Philology.
"To this day, not only the wonderful poems of this talented poet, but also the scholarly articles of the insightful literary critic, along with highly valuable studies covering various periods of literature, remain on our desks. I am also proud to highlight that YSU has been dedicated to the research and teaching of Paruyr Sevak’s legacy for decades. A number of monographs and dozens of articles dedicated to him have been published by the Faculty of Armenian Philology. I am convinced that this work will continue with the efforts of our new generation, students and professors," said the YSU rector.
Arshaluys Galstyan, the Dean of YSU Faculty of Armenian Philology, emphasized that the conference is a jubilee event for all, noting that the events dedicated to Sevak have started since the beginning of the year.
"Yerevan State University was a place dear to Paruyr Sevak, as he was a student of the mother university. Today, the presence of our students at this event is a testament to the fact that we have an important mission to be guided by the messages of Paruyr Sevak. Even after the writer’s passing, his entire literary heritage continues to be studied and presented to the philological community, which demonstrates that our people still recognize and honor their brilliant son," emphasized the dean. He also suggested observing a minute of silence in memory of Paruyr Sevak's son, Armen Ghazaryan, a long-time lecturer and associate professor at YSU Chair of History and Literary Criticism of Modern Armenian Literature.
Within the framework of the conference, scientists and specialists from educational and scientific institutions in Armenia presented nearly four dozen reports focused on the life, literary activity, and legacy of the renowned Armenian poet, cultural figure, literary critic, and translator Paruyr Sevak. At Yerevan State University, lecturers, professors, and associate professors from the Faculty of Armenian Philology presented six reports, including: "Daniel Varuzhan in Paruyr Sevak's Works", "The Portrait of Hovhannes Tumanyan According to Sevak", "Komitas Vardapet in Life and in Paruyr Sevak's Poem The Silent Bell Tower (Prototype and Character) ", "Sevak's Interpretation of the Poetic Series ('Let There Be Light') ", "Paruyr Sevak's Novel Amanej as a Narrative Structure", and "Teaching Paruyr Sevak's Biography in Schools Using Interactive Methods."
All reports presented at the conference, as modern studies, will be published in a separate book. According to Arshaluys Galstyan, the university students' reports are planned to be published as articles in a separate book, providing students with the opportunity to use these studies in the future.
Sevak Ghazaryan, the Director of Paruyr Sevak House-Museum, literary critic, and Candidate of Philological Sciences, as well as Paruyr Sevak's grandson, also welcomed the idea of publishing a separate book. He noted that not everyone has the opportunity to visit the museum and hear these reports in person.
"Events dedicated to Sevak are held regularly, but this one stands out for its inclusiveness. I sincerely hope that it will provide new momentum for the continued study of Sevak's works, which remains essential. This is a very important event, and I am truly glad that we were able to bring it to life," he said in the interview with us.
Speaking about young people's current interest in Sevak's literary legacy, Sevak Ghazaryan noted that Paruyr Sevak remains a widely read author, with many still interested in his works. This is evidenced by the rapid consumption of new publications of his writings and the frequent sharing of his quotes by young people on social media.
He added that two significant works by Paruyr Sevak were published during the jubilee year: "100 Poems" and "Sevak-100".
Among the attendees at the event were representatives of the academic community, faculty members, and students, who also watched a slideshow dedicated to Paruyr Sevak's childhood, life, and work.
Discussions and new interpretations at the conference confirmed that the thoughts, works, and ideas of Paruyr Sevak remain relevant and continue to serve as a rich source for future generations.