- Բուհ-կազմակերպություն համագործակցություն. հետազոտությունն ամփոփվել է կոլեկտիվ մենագրությամբ
ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետում 2021-2024 թթ. կատարվել է գիտական հետազոտություն՝ «Բուհ-կազմակերպություն համագործակցության զարգացման խնդիրները և լուծման ուղիները ՀՀ-ում» թեմայով։ Հետազոտության ավարտին լույս է տեսել կոլետիվ մենագրություն, որում մանրամասնորեն վերլուծվում են բուհ-կազմակերպություն համագործակցության ընթացքը, առկա խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր ուղիները՝ հիմնվելով հետազոտական արդյունքների վրա։
«Բուհ-կազմակերպություն համագործակցության զարգացման խնդիրները և լուծման ուղիները ՀՀ-ում» թեմայով գիտական հետազոտությունը կատարել են ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի դեկան, գիտական խմբի ղեկավար Կառլեն Խաչատրյանը, կառավարության և գործարարության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Աննա Հակոբջանյանը և նույն ամբիոնի ասպիրանտ Քրիստինե Նիկողոսյանը։
ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի թեմատիկ ֆինանսավորման շրջանակում կատարված հետազոտության ընթացքի, արդյունքների մասին պատմել է Կառլեն Խաչատրյանը։
Հետազոտության նպատակների սահմանում՝ նոր մոտեցումների հիման վրա
Մեր հետազոտական խմբի նպատակն էր վերլուծել պետական և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների հետ համագործակցության կապուղիները, ոլորտում առկա խնդիրներն ու այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով պետք է երկու կողմերն առաջ շարժվեն՝ արձանագրելով որոշակի արդյունքներ։ Այս նպատակն իրագործելու ճանապարհին մենք վերլուծություններ ենք կատարել երեք հիմնական շահակիցների շրջանում առանձին-առանձին։ Վերլուծության օբյեկտ են ընտրվել հայաստանյան 6 բուհեր․ ընտրված բուհերի դեկանների, փոխդեկանների, ամբիոնի վարիչների շրջանում անցկացվել են հարցումներ, որպեսզի պատկերացում կազմենք, թե այս պահին կրթության կազմակերպիչներն ինչ ակնկալիքներ ունեն աշխատաշուկայից կամ ինչպես են պատկերացնում այդ համագործակցությունը (պրակտիկաների կազմակերպում, այցեր, դասախոսություններ և այն)։
Ֆոկուսխմբային քննարկումներ` պարզելու շահառու կողմերի միջև կապի առանձնահատկությունները
Հետազոտության շրջանակում գիտական խմբի նախաձեռնությամբ, ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի հետ համատեղ անցկացվել են մի շարք բազմակողմ ֆոկուսխմբային քննարկումներ, կատարվել են աշխատաշուկայի ոլորտային վերլուծություններ՝ պարզելու շահառու կողմերի միջև կապի առանձնահատկությունները, գործընկեր կազմակերպությունների հետ երկարաժամկետ և փոխշահավետ հարաբերությունների ձևավորմանը նպաստող շարժառիթները, ինչպես նաև մտահոգությունները՝ բուհերի միջև գործակցության տարբեր ձևաչափերի զարգացման առնչությամբ: Բուհ-աշխատաշուկա հարաբերությունների կանոնակարգման հիմքում երեք հիմնական շահակիցներ են՝ բուհը, ուսանողը և կազմակերպությունը, հետևաբար՝ ամեն մեկի պատկերացումներն ու ակնկալիքները վերհանելը կարևոր է հետագայում համագործակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու տեսանկյունից:
Տպագրված գրքեր և գիտական հոդվածներ՝ հետազոտության արդյունքների հիման վրա
Աշխատանքի վերջնարդյունքում հրապարակել ենք 6 հոդված, որոնցից երկուսը տպագրվել են «Scopus»-ում ինդեքսավորվող գիտական ամսագրերում՝ Q3, Q4 վարկանիշով։ Այնուհետև հրատարակել և գործընկերների շրջանում տարածել ենք «Կամրջելով բուհը և բիզնեսը. բացահայտելով բուհ-կազմակերպություն համագործակցությունը ԵՄ-ում և անցումային տնտեսություններում» («Bridging Academia and Industry: Unraveling University-Industry Collaborations in the EU and Transitioning Economies») կոլեկտիվ մենագրությունը։ Այն նպատակ ունի ուղղորդելու քաղաքականություն մշակողներին բուհ-արդյունաբերություն արդյունավետ համագործակցության հաստատման գործում՝ կայուն տնտեսական և կրթական աճի համար: Գրքում ներկայացված են երեք տարիների մեր հետազոտական աշխատանքը, վերլուծությունները, քննարկումների արդյունքները և այն հիմնական կապուղիները, որոնցով բուհերն ու կազմակերպություններն իրար հետ հաղորդակցվում են զարգացած երկրներում։
Ընդ որում՝ ուսումնասիրելով զարգացած երկրների փորձը՝ տեսնում ենք, որ համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն պրակտիկաների կազմակերպմամբ, մասնավոր հատվածի կողմից կրթաթոշակների սահմանմամբ, պոտենցիալ աշխատողների ընտրությամբ, այլև շատ ավելի խոր համագործակցության ձևաչափեր կան՝ սկսած համատեղ հետազոտություններից, դրանց արդյունքները առևտրայնացնելուց, վերջինիս բերած օգուտներից։ Այս տեսանկյունից հետաքրքրիր էր, որ մեր երկրում բիզնեսը բուհերի հետ համագործակցությունը կառուցում է հիմնականում կադրերի պատրաստման հիման վրա, և որպես ձևաչափ ընտրվում են պրակտիկաները, շնորհալի ուսանողներին կրթաթոշակների տրամադրումը, պրակտիկ գործունեություն ծավալող դասախոսների ներգրավումը դասապրոցեսում։ Սակայն հայաստանյան մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները այս պահին չեն պատկերացնում համատեղ հետազոտական ծրագրեր, բիզնես նախագծեր։ Իմ կարծիքով՝ հենց այստեղ էլ թաքնված է բուհ-բիզնես համագործակցության խորացման ներուժը ոչ միայն կադրերի պատրաստման, այլև նրանց գործնական հմտությունների զարգացման, ինովացիաների ներդրման և գործարար ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ գիտելիքների փոխանակման ուղղությամբ։
Համագործակցության խոչընդոտներ և լուծման ուղիներ․ կրթության ու աշխատաշուկայի կապի ամրապնդման անհրաժեշտությունը
Հետազոտության ընթացքում մենք նախանշել ենք այն խնդիրները, որոնք խոչընդոտում են բուհ-աշխատաշուկա կապի ամրապնդումը, և փորձել ենք գլոբալ մակարդակում արծարծել խնդիրը՝ կողմերին հնարավորություն տալով թեմայի շուրջ խորապես մտածելու։ Արձանագրել ենք խնդիրներ, ինչպիսիք են փոխադարձ վստահության, տեղեկացվածության, մոտիվացիայի որոշակի պակասը։ Աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները վկայում են այն մասին, որ մենք պարտավոր ենք պրակտիկ ոլորտի ներկայացուցիչներին ներգրավելու կրթական ծրագրերի վերանայման կամ բարեփոխման գործընթացում, որպեսզի կրթության և աշխատաշուկայի պահանջների ճեղքվածքը փոքր լինի։ Վստահ եմ, որ այս ուղղությամբ թե՛ ֆակուլտետը, թե՛ համալսարանը մեծ անելիք ունեն։
Հետազոտության շրջանակում ուսումնասիրել ենք եվրոպական առաջատար երկրների փորձը։ Այս համատեքստում մեր ասպիրանտը մեկ տարի ժամկետով գործուղվել է Կա Ֆոսկարի համալսարան (Իտալիա), որտեղ նա խորացել է ինչպես իր ասպիրանտական հետազոտության, այնպես էլ մեր գիտական թեմայի ուղղությամբ։ Համագործակցելով այս համալսարանի հետ՝ մենք հնարավորություն ունեցանք վերլուծելու Եվրոպայում կիրառվող հիմնական կապուղիները, բարձրաձայնելու դրանց մասին և փորձելու տեղայնացնել դրանք մեր կրթական գործընթացում։
Եթե բիզնեսի ներկայացուցիչները բողոքում են կրթության և աշխատաշուկայի պահանջների ճեղքվածքից, ապա պետք է իրենց քայլն անեն դեպի ուսումնական հաստատություններ։ Դա նշանակում է՝ գալ և ներկայացնել պահանջներ, մասնակցել դասընթացների որակի բարելավման աշխատանքներին, գործուղել իրենց աշխատակիցներին բուհեր՝ համապատասխան վարպետության դասերի համար։ Այստեղ երկու կողմերի համատեղ աշխատանքն է անհրաժեշտ՝ գտնելու խնդիրների լուծումը։ Մեր ֆակուլտետի օրինակով կարող եմ նշել, որ զգալիորեն ավելացել է տարբեր ոլորտներից, այդ թվում՝ տնտեսական, արտադրական խոշոր կազմակերպություններից հրավիրյալ դասախոսների տեսակարար կշիռը։ Նրանք ուսանողներին տրամադրում են պրակտիկ գիտելիքներ՝ վերացնելով ստեղծված անջրպետը։ Հիմնականում բուհերն ու կազմակերպությունները պետք է գիտակցեն այդ գործընթացի կարևորությունը։
Նոր գաղափարներ և մոտեցումներ՝ պրակտիկայի կազմակերպման ձևաչափի ուսումնասիրության գործում
Հետազոտության արդյունքների հիման վրա ստեղծվել են նոր գաղափարներ, որոնք վերաբերում են պրակտիկայի կազմակերպման ձևաչափի և բովանդակության ուսումնասիրությանը։ Կրթական բարեփոխումները պետք է լինեն շարունակական։ Մենք կարևորում ենք այն, որ հետազոտություններում օգտագործվող գիտական մեթոդները ոչ միայն կիրառվեն մեզ մոտ, այլև հանրայնացվեն, որպեսզի գործընկերները տեղյակ լինեն դրանցից և այդ ուղղությամբ կատարեն համապատասխան քայլեր։

February 10, 2025 | 16:40
At YSU Faculty of Economics and Management, scientific research was conducted from 2021 to 2024 on the topic "Issues and Solutions for the Development of Academia-Industry Collaboration in Armenia". Upon completion of the research, a collective monograph was published, providing an in-depth analysis of the process of academia-industry collaboration, existing challenges, and potential solutions, based on the research findings.
The study was carried out by Dean of YSU Faculty of Economics and Management and leader of the scientific group Karlen Khachatryan, Head of the Chair of Management and Business Associate Professor Anna Hakobyan, and the chair's PhD student, Kristine Nikoghosyan.
Karlen Khachatryan has provided an overview of the progress and findings of the research conducted within the framework of the thematic funding by the Higher Education and Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia.
Research Objectives Based on New Approaches
The goal of our research group was to analyze the collaboration channels between public and private sector organizations, the existing issues in the field, and the key directions that both parties should pursue to achieve tangible results. To achieve this goal, we analyzed three main stakeholders. The objects of analysis were six Armenian universities. Surveys were conducted among the deans, vice-deans, and chair heads of these universities to understand the expectations of educational organizers regarding the labor market and their vision of such collaboration (organizing internships, visits, lectures, etc.).
Focus Group Discussions to Clarify Communication Features Between Stakeholders
As part of the study, the research group, in collaboration with YSU Alumni and Career Center, organized several multilateral focus group discussions. Sectoral labor market analyses were also conducted to clarify the communication features between stakeholders, the motivations contributing to the establishment of long-term and mutually beneficial relationships with partner organizations, and concerns regarding the development of different forms of university collaboration. The regulation of academic-industry relations involves three main stakeholders: the university, the student, and the organization. Thus, understanding the perceptions and expectations of each is crucial for enhancing the effectiveness of future collaborations.
Published Books and Articles Based on Research Findings
As a final outcome of the work, we published six articles, two of which were published in scientific journals indexed in Scopus (Q3 and Q4 rankings). Subsequently, we published and distributed among partners a collective monograph titled "Bridging Academia and Industry: Unraveling University-Industry Collaborations in the EU and Transitioning Economies". This book aims to guide policymakers in establishing effective academia-industry collaborations for sustainable economic and academic growth. It presents our three years of research, analyses, discussion results, and the main collaboration channels through which universities and organizations interact in developed countries.
By studying the experience of developed countries, we see that collaboration goes beyond just organizing internships, providing scholarships by the private sector, and selecting potential employees. There are much deeper forms of collaboration, such as joint research, commercialization of research results, and the benefits derived from these efforts. In this regard, it is interesting to note that in Armenia, businesses tend to build their cooperation with universities mainly based on workforce training, with internships, offering scholarships to talented students, and involving lecturers who are actively engaged in practical activities in the educational process. However, representatives from the Armenian private sector currently do not envision joint research programs or business projects. In my opinion, this is where the potential for deepening academic-industry collaboration lies—not only in workforce training but also in the development of practical skills, innovation implementation, and knowledge exchange required for the development of the business sector.
Barriers to Collaboration and Solutions: Strengthening the Education-Labor Market Link
During the research, we identified the issues hindering the strengthening of the academia-industry link and raised the issue on a global level, giving stakeholders the opportunity to reflect deeply on the topic. We observed issues such as mutual trust, awareness, and motivation gaps. Global events demonstrate that we must involve representatives from the practical sector in the revision or reform process of educational programs to minimize the gap between education and labor market demands. I am confident that both the faculty and the university have significant tasks ahead in this direction.
As part of the study, we also analyzed the experience of leading European countries. In this context, our PhD student was assigned to Ca' Foscari University (Italy) for a year, where they conducted thorough research on both her doctoral thesis and our scientific topic. By collaborating with this university, we were able to analyze the main collaboration channels used in Europe, raise awareness of them, and attempt to localize them in our educational process.
If business representatives complain about the gap between education and labor market needs, they must take action towards educational institutions. This means coming forward to present demands, participating in quality improvement efforts for courses, and sending their employees to universities for relevant masterclasses. Here, collaborative efforts are essential to find solutions to these issues. As an example from our faculty, I can mention that the number of invited lecturers from various sectors, including large economic and industrial organizations, has significantly increased. These lecturers provide practical knowledge to students, helping to close the existing gap. Universities and organizations must both recognize the importance of this process.
New Ideas and Approaches for Studying Internship Organization Formats
Based on the findings of the research, new ideas have been developed regarding the format and content of internships. Educational reforms must be continuous. We emphasize that the scientific methods used in our research should not only be applied at our university but also be disseminated so that partners are aware of them and take appropriate steps in this direction.