- «Դասախոսը խնդրեց, որ իրեն դիմենք անունով, իսկ ազգանվամբ դիմելու տարբերակն ընդհանրապես չէր ընդունվում». ԵՊՀ ուսանողը՝ Աալենի համալսարանի մասին
Փետրվար 13, 2025 | 17:05
«Դասախոսը խնդրեց, որ իրեն դիմենք անունով, իսկ ազգանվամբ դիմելու տարբերակն ընդհանրապես չէր ընդունվում». ԵՊՀ ուսանողը՝ Աալենի համալսարանի մասին
ԵՊՀ ուսանող Ռոզա Վարդանյանը Գերմանիայում ուսումնասիրում է գերմանական հայտնի կազմակերպությունների գործունեությունը, ինչպես նաև փորձում է գտնել մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում առկա խնդիրների լուծումները: Նա երեք տարի սովորել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի «Հանրային կառավարում» բակալավրի կրթական ծրագրով, իսկ 4-րդ կուրսում «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում 6 ամսով մեկնել է Գերմանիա՝ Աալենի համալսարանում ուսումնասիրելու նաև միջազգային փորձն ու է՛լ ավելի հարստացնելու գիտելիքները:
Աալենի համալսարանի բիզնես կառավարման բաժնում Ռոզա Վարդանյանն ընտրել է «Մարքեթինգի հիմունքներ», «Միջազգային մարդկային ռեսուրսների կառավարում», «Մենեջմենթ» առարկաները։
«Ուսումնառության ընթացքում «Մարքեթինգի հիմունքներ» առարկայի շրջանակում վերլուծում ենք շուկայի աշխատանքը, թե ինչ ուղղություններով են իրականացվում ռազմավարությունները: Ուսումնասիրում ենք գերմանական հայտնի այնպիսի կազմակերպությունների գործունեությունը, ինչպիսիք են «Porsche»-ն ու «Mercedes»-ը։ Բացի դրանից՝ դասախոսը հաճախ օրինակներ է բերում մեր շրջապատում գտնվող սպասարկման ոլորտի կազմակերպությունների գործունեությունից՝ ցույց տալու, թե ինչպես են հաճախորդները բաժանվում տարբեր սոցիալական խմբերի»,- ասաց Ռոզա Վարդանյանը:
ԵՊՀ ուսանողը Գերմանիայում նաև պրակտիկ աշխատանքների է մասնակցում։ Նա նշեց, որ «Թվային մարքեթինգ» դասընթացի շրջանակում յուրաքանչյուր ուսանող ընտրել է որևէ կազմակերպություն և ուսումնասիրում է այդ կազմակերպության թերություններն ու ուժեղ կողմերը, ինչպես նաև մշակում է տվյալ կազմակերպության ռազմավարության հիմնական ուղղություններն ու ներկայացնում գնորդի բնութագիրը:
«Միջազգային մարդկային ռեսուրսների կառավարում» առարկայի շրջանակում էլ յուրաքանչյուր դասաժամի ընթացքում ուսանողները, բաժանվելով խմբերի, փորձում են լուծել ոլորտում առկա խնդիրները՝ որպես ՄՌԿ մասնագետներ:
Ռոզան ուսումնասիրում է նաև գիտական աշխատանք գրելու հմտություններն ու մեթոդները, ինչը կնպաստի հետագայում իր հետազոտությունները կատարելուն:
ԵՊՀ ուսանողի համոզմամբ՝ արտերկրում ուսումնառելու ամենակարևոր գործոնը միայն ուսման մեջ առաջադիմություն ցուցաբերելը չէ, այլ նաև վճռականությունն ու նպատակին հասնելու ձգտումը. «Թեպետ ես ունեմ բարձր առաջադիմություն, սակայն կարող եմ ասել, որ այն ամենակարևոր գործոնը չէ արտերկրում սովորելու համար: Ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե որքան վճռական ես և ինչ քայլեր ես ձեռնարկում այդ նպատակին հասնելու համար: Շատ ուսանողներ գերազանց առաջադիմություն չունեն, բայց նրանց հաջողվում է ուսումը շարունակել արտասահմանում, որովհետև նրանք գիտեն, թե ինչու են ուզում ուսանել արտերկրում և ինչ են ուզում ստանալ այդ փորձից. դիմում են տարբեր կառույցների կրթաթոշակ ստանալու համար, մասնակցում միջազգային ծրագրերի, ապահովում են ծրագրին դիմելու գործընթացներում պահանջվող փաստաթղթերն ու լավ են պատրաստվում հարցազրույցներին»։
Խոսելով Աալենի համալսարանի դասախոսների վերաբերմունքից՝ ուսանողն ընդգծեց թե՛ ԵՊՀ-ում, թե՛ Աալենի համալսարանում դասախոսների հոգատար ու աջակցող մոտեցումը. «Արտերկրում ևս դասախոսները ընկերական և հարգալից վերաբերմունք ունեն ուսանողների հետ շփման ընթացքում։ Չնայած դասավանդման հիմնական լեզուն անգլերենն է, նրանք մեծ պատրաստակամությամբ օգնում են նաև գերմաներենի հետ կապված խնդիրների դեպքում՝ բացատրելով անհասկանալի հարցերը։ Դասախոսների հետ կապը հնարավոր է ոչ միայն լսարանային պայմաններում, այլև արտալսարանային հանդիպումների, էլեկտրոնային նամակների միջոցով։ Այս առումով ԵՊՀ-ի և Աալենի համալսարանի դասախոսների վերաբերմունքը հիմնականում նման է»:
Այնուամենայնիվ, արտերկրում որոշ դասախոսների հետ շփումը զարմացրել է Ռոզա Վարդանյանին: Ուսանողի ընկալմամբ՝ մշակութային շոկ էր իր համար որոշ դասախոսների չափազանց անմիջական մոտեցումը. «Ֆորմալության բացակայությունն ապշեցուցիչ էր։ Օրինակ՝ մեր առարկաներից մեկի առաջին հանդիպման ժամանակ դասախոսը խնդրեց, որ նրան դիմենք անունով, իսկ ազգանունով դիմելու տարբերակն ընդհանրապես չէր ընդունվում»:
Ռոզա Վարդանյանը, անդրադառնալով ԵՊՀ-ի և Աալենի համալսարանի տեխնիկական հագեցվածությանը, նշեց, որ երկու համալսարաններն էլ ունեն անհրաժեշտ սարքավորումները և ռեսուրսները՝ բարձր մակարդակով կրթություն ապահովելու համար. «Այնուամենայնիվ, ակնառու տարբերություններից մեկը դասավանդման մեթոդաբանությունն է։ Աալենի համալսարանում բոլոր առարկաների դասավանդման ընթացքում շեշտադրվում են պրակտիկ առաջադրանքները, թիմային և հետազոտական աշխատանքները, ինչպես նաև գործնական խնդիրների լուծումը»։
ԵՊՀ ուսանողը վստահեցնում է՝ բազմամշակութային միջավայրում ապրելը բազմաթիվ առավելություններ ունի և, ամենակարևորը, նպաստում է ազատ ու անկաշկանդ մտածողություն ունենալուն։
«Օգնում է ավելի լավ հասկանալ մարդկանց ու լինել հանդուրժող, սովորել նոր լեզուներ, իմանալ այլ երկրների ավանդույթների, տոների, ինչպես նաև սովորույթների մասին։ Այսպիսի միջավայրին հարմարվելը նաև զարգացնում է ճկունությունը, ինքնուրույնությունը։ Միակ թերությունը մշակութային շոկն է, որն այնուամենայնիվ հաղթահարում ես»,- նշում է նա և հավելում, որ արտերկրում ընդլայնվել է իր աշխարհայացքը, հետևաբար նաև հետաքրքրությունների շրջանակն է մեծացել: Գերմանիայում նա սկսել է ուսումնասիրել այնպիսի ոլորտներ, որոնցով նախկինում չի հետաքրքրվել:
Ռոզա Վարդանյանը դեռ չի կողմնորոշվել, թե ինչ ոլորտում կներդնի իր գիտելիքները, երբ վերադառնա Հայաստան, սակայն մեկ հարցում վստահ է՝ հայրենիքում կկարողանա գտնել այն ուղին, որը համապատասխանելու է իր հետաքրքրություններին ու ապագա նպատակներին։

3. The professor asked us to address him by his first name, and addressing certain professors by their last name was not acceptable at all: YSU student on Aalen University
February 13, 2025 | 17:05
The professor asked us to address him by his first name, and addressing certain professors by their last name was not acceptable at all: YSU student on Aalen University
YSU student Roza Vardanyan is studying the operations of well-known German companies in Germany, while also seeking solutions to existing challenges in human resource management. She studied for three years in the "Public Administration" bachelor's program at YSU Faculty of International Relations and, in her fourth year, participated in the Erasmus+ program, spending six months in Germany at Aalen University to explore international practices and further enrich her knowledge.
At Aalen University's Business Management Department, Roza Vardanyan chose subjects such as "Fundamentals of Marketing," "International Human Resource Management," and "Management".
"During the course, in the 'Fundamentals of Marketing' subject, we analyze how markets operate and in which directions strategies are implemented. We study the activities of well-known German companies like 'Porsche' and 'Mercedes'. Additionally, the professor often brings examples from local service industry organizations, showing how customers are divided into different social groups," said Roza Vardanyan.
The YSU student is also participating in practical work in Germany. She mentioned that in the "Digital Marketing" course, each student selects an organization and analyzes its strengths and weaknesses, developing key strategic directions and presenting the buyer's profile.
In the "International Human Resource Management" course, students, divided into groups, try to solve sectoral problems as HR specialists during each lesson.
Roza is also studying the skills and methods of writing academic papers, which will assist her in conducting research in the future.
YSU student is convinced that the most important factor in studying abroad is not just academic progress, but also determination and the desire to achieve one’s goals. "Although I have excellent academic performance, I can say that this is not the most important factor for studying abroad. It all depends on how determined you are and what steps you take to achieve that goal. Many students do not have excellent grades, but they manage to continue their studies abroad since they know why they want to study abroad and what they want to gain from the experience. They apply for scholarships from various organizations, participate in international programs, ensure they have the required documents for the application process, and prepare well for interviews."
Talking about the attitude of professors at Aalen University, Roza emphasized the caring and supportive approach of professors both at YSU and at Aalen University. "Abroad, professors maintain a friendly and respectful attitude toward students. Although the main language of instruction is English, they are very willing to assist with any issues related to German, clarifying any unclear points. Communication with professors is possible not only in class but also through out-of-class meetings and emails. In this regard, the attitude of professors at both YSU and Aalen University is generally similar."
However, Roza was surprised by the approach of some professors abroad. She perceived the professors' overly informal manner as a cultural shock. "The lack of formality was astonishing. For example, during the first session of one of our subjects, the professor asked us to address him by his first name, addressing certain professors by their last name was not acceptable at all."
Roza Vardanyan also touched on the technical facilities of YSU and Aalen University, noting that both universities have the necessary equipment and resources to provide a high level of education. "However, one noticeable difference is the teaching methodology. At Aalen University, practical assignments, team and research work, as well as the solving of real-world problems, are emphasized during all courses."
The YSU student affirms that living in a multicultural environment has many advantages, most importantly fostering free and independent thinking.
"It helps better understand people and become more tolerant, learn new languages, and understand the traditions, holidays, and customs of other countries. Adapting to such an environment also develops flexibility and independence. The only downside is cultural shock, but you eventually overcome it," she says, adding that studying abroad has broadened her worldview, and consequently, her range of interests has expanded. In Germany, she has started exploring areas she had never been interested in before.
Roza Vardanyan has not yet decided which field she will apply her knowledge to upon returning to Armenia, but she is convinced that she will be able to find a path in her homeland that aligns with her interests and goals.