Երևանի պետական համալսարանի Շարունակական կրթության կենտրոնը (ՇԿԿ) Եվրոպայի Միության ֆինանսական աջակցությամբ և բրիտանական Քընսիլիեյշըն Ռեսորսիս (Conciliation Resources) կազմակերպության հետ համագործակցությամբ իրականացնում է ծրագիր, որի նպատակը հաղորդակցական, բանակցային և կոնֆլիկտների կառավարման ու կանխարգելման կարողությունների զարգացումն է։
Ծրագրի շրջանակներում ՇԿԿ-ն մտադիր է մշակել և ԵՊՀ-ում ներդնել «Հաշտարարության և կոնֆլիկտների լուծման» հավաստագիր տրամադրող կրթական ծրագիր, որը բաղկացած է լինելու հեևյալ բաղադրիչներից.
- Կոնֆլիկտների վերլուծություն և լուծում
- Վեճերի այլընտրանքային լուծում (Հաշտարարություն/Մեդիացիա)
- Հետազոտական մեթոդներ կոնֆլիկտների հետազոտության համար
Ծրագրի մշակման և իրականացման նպատակով ՇԿԿ-ն հայտարարում է բաց մրցույթ բոլոր հետաքրքրված մասնագետների համար՝ կրթական ծրագիրը մշակող միջգիտակարգային թիմ ձևավորելու նպատակով։
Մրցույթի պայմանները
Աշխատանքի շրջանակ
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են հետևյալ աշխատանքները և/կամ արդյունքները.
- Ուսումնասիրել գոյություն ունեցող համալսարանական մակարդակի համանման ծրագրերը/կուրսերը, ինչպես նաև տեղական համատեքստում իրականացված հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները՝ մասնավորապես ծանոթանալով նման ծրագրերում ներառված տեսություններին և կոնկրետ իրավիճակների ուսումնասիրություններին, օգտագործվող գրականությանը՝ առանձնացնելու/սահմանելու համար առանցքային բովանդակությունը, որը պետք է ներառվի ԵՊՀ-ի ծրագրում։
- Ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա մշակել «Հաշտարարության և կոնֆլիկտների լուծման» հավաստագիր տրամադրող կրթական ծրագիր՝ մագիստրատուրայի ուսանողների, կամ արդեն որոշակի աշխատանքային փորձ ունեցող մասնագետների համար, որոնք ցանկանում են ավելի լավ հասկանալ կոնֆլիկտների վերլուծության և լուծման հայեցակարգերն ու մոտեցումները, ինչպես նաև ձեռք բերել հմտություններ՝ իրենց աշխատանքում դրանց պրակտիկ կիրառության համար։
- Արդյունավետ կերպով հարմարեցնել և ինտեգրել վեճերի այլընտրանքային լուծման, կոնֆլիկտների վերլուծության և լուծման, ինչպես նաև կոնֆլիկտներին առնչվող հետազոտություններում կիրառվող մեթոդների վերաբերյալ գոյություն ունեցող գիտելիքը հայաստանյան կրթական համակարգում։
- Մշակել և աշխատանքային խմբի քննարկմանն ու հաստատմանը ներկայացնել Կրթական ծրագրում ներառված կուրսերից առնվազն մեկը, մասնակցել ձևավորված միջգիտակարգային խմբի աշխատանքային հանդիպումներին, ծանոթանալ խմբի մյուս անդամների մշակած ծրագրերին և ներկայացնել դրանց վերաբերյալ դիտարկումներ։
Մրցույթին կարող են մասնակցել ինչպես ԵՊՀ-ում, այնպես էլ հայաստանյան այլ գիտական և կրթական հաստատություններում աշխատող անհատ դասախոսներ/ասպիրատներ և հետազտողներ, որոնք համապատասխանում են հետևյալ չափանիշներին.
Կրթություն (առնվազն մագիստրոսի կոչում, գերադասելի է՝ գիտական աստիճան) կոնֆլիկտների լուծման, սոցիոլոգիայի, մարդաբանության, քաղաքագիտության, փիլիսոփայության, հոգեբանության, իրավաբանության կամ այլ համապատասխան բանգավառում։
Առնվազն երեք (3) տարվա դասավանդման փորձ։
Առնվազն հինգ (5) տարվա հետազոտական աշխատանքի փորձ՝ համապատասխան թեմաների շուրջ։
Առաջարկվող թեմային առնչվող իրականացված հետազոտությունների և հրապարակած հոդվածների ցանկ։
Անգլերենի գերազանց իմացություն։
ժամանակացույց
Ապրիլ 28, 2024, 18։00 | Դիմելու վերջնաժամկետ |
Մայիս 7, 2024 | Թեկնածուների վերջնական ընտրություն, աշխատանքային թիմի ձևավորում |
Մայիս-հուլիս 2024 | «Մեդիացիայի և կոնֆլիկտների լուծման» հավաստագիր տրամադրող կրթական ծրագրի մշակման աշխատանքներ |
Հայտերի ներկայացում
Բոլոր հետաքրքրվողները կարող են մասնակցել մրցույթին՝ մինչև սույն թվականի ապրիլի 28-ը՝ ժամը 18։00 ссe@ysu.am էլեկտրոնային հասցեին ուղարկելով համառոտ ինքնակենսագրություն (CV) և մոտիվացիոն նամակ։ Ավելի ուշ ներկայացված հայտերը չեն դիտարկվի։

Yerevan State University's Center for Continuing Education (CCE) with the financial support of the European Union and in cooperation with the British organization Conciliation Resources is implementing a program, the purpose of which is the development of communication, negotiation, conflict management, and prevention capabilities.
Within the framework of the program, the CCE intends to develop and implement an educational program providing a certificate of "Conciliation and Conflict Resolution" in YSU which will consist of the following components:
Conflict analysis and resolution
Alternative Dispute Resolution (Conciliation/Mediation)
Research methods for conflict research
To develop and implement the program, the CCE announces an open competition for all interested professionals to form an interdisciplinary team to develop the educational program.
Terms of the competition
Scope of work
The following works and/or outcomes are planned within the framework of the program:
Study existing university-level similar programs/courses, as well as research and studies conducted in the local context, particularly familiarizing with the theories and case studies included in such programs, the literature used, to identify/define the key content to be included in the YSU program.
Based on the results of the study, develop an educational program providing a certificate in "Conciliation and Conflict Resolution" for Master's students or professionals who already have some work experience, and want to better understand the concepts and approaches of conflict analysis and resolution, as well as acquire skills in their work for their practical application.
Effectively adapt and integrate existing knowledge on alternative dispute resolution, conflict analysis and resolution, and methods used in conflict-related research into the Armenian education system.
Develop and present at least one of the courses included in the Educational Program to the discussion and approval of the working group, participate in the work meetings of the formed interdisciplinary group, get acquainted with the programs developed by other members of the group, and submit observations on them.
Individual lecturers/postgraduate students and researchers working in YSU and other scientific and educational institutions of Armenia who meet the following criteria can participate in the competition:
Education (at least a Master's degree, preferably an academic rank) in conflict resolution, Sociology, Anthropology, Political Science, Philosophy, Psychology, Law, or other relevant fields.
At least three years of teaching experience.
At least five years of research work experience on relevant topics.
A list of conducted research and published articles related to the proposed topic.
Excellent knowledge of English.
April 28, 2024, 18:00 Application deadline
May 7, 2024 Final selection of candidates, formation of the working team
May-July 2024 "Mediation and conflict resolution" certification educational program development works
All those interested can participate in the competition by sending a brief curriculum vitae (CV) and a letter of motivation to the e-mail address ссе@ysu.am until April 28, 2024, 18:00. Applications submitted later will not be considered.
For further information, please contact the Center for Continuing Education at cce@ysu.am, 060 71 02 12.