4. Մանկավարժության ամբիոն
Երևանի պետական համալսարանի մանկավարժության ամբիոնը համալսարանի հնագույն ամբիոններից է․ հիմնադրվել է 1921 թ. հոկտեմբերի 10-ին ժամանակի տաղանդավոր գիտնական-մանկավարժների նախաձեռնությամբ ու ջանքերով: Մանկավարժության ամբիոնի կայացման և գիտամանկավարժական աշխատանքների կազմակերպման ու զարգացման գործում նշանակալի դեր են ունեցել ճանաչված գիտնական-մանկավարժներ, որոնց թվում՝ ամբիոնի հիմնադիր վարիչ, պրոֆեսոր Գուրգեն Էդիլյանը։
ԵՊՀ մանկավարժության ամբիոնն այսօր էլ իր կարևոր ներդրումն է ունենում համալսարանի գիտական, ուսումնական, կրթադաստիարակչական աշխատանքների գործում՝ պատրաստելով կրթության գործի կազմակերպիչներ և սոցիալական մանկավարժներ։
Ամբիոնում աշխատում են առաջատար գիտնական-մանկավարժներ, որոնք ուսումնասիրում և զարգացնում են մանկավարժության գիտաճյուղերը: Նրանք հեղինակ են բազմաթիվ մենագրությունների, բուհական ձեռնարկների, դպրոցական դասագրքերի, ուսուցչի մեթոդական ձեռնարկների, Հայ մանկավարժական հանրագիտարանի (Ա և Բ գրքեր), 700-ից ավելի գիտական հոդվածների:
Մանկավարժության ամբիոնը ծավալում է կրթական և գիտական արդյունավետ գործունեություն, որն իրականացնում է մշտապես թարմացվող կրթական ծրագրերով։ Ամբիոնն իրականացնում է «Սոցիալական մանկավարժություն» բակալավրիատական և «Կրթության կազմակերպում» (առկա/հեռակա), «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» (հեռակա), «Ուսուցչական առաջնորդություն» (հեռակա) մագիստրոսական կրթական ծրագրերը։ Տարիների ընթացքում այս ծրագրերի շրջանավարտները նշանակալի հաջողություններ են գրանցել իրենց հետագա ուսումնառության և աշխատանքային գործունեության մեջ:

- Pedagogy and Education Development Center
The Chair of Pedagogy of Yerevan State University is one of the oldest ones. It was founded on October 10, 1921, with the initiative and efforts of the talented scientist-pedagogues of the time. They played a significant role in the establishment of the Chair and the organization and development of scientific and pedagogical activities, among them the Chair's founder, Professor Gurgen Edilyan.
The Chair of Pedagogy of YSU still makes an important contribution to the scientific, and educational activities of the university, education managers, and social pedagogues.
Leading scientist-pedagogues work in the Chair, as well as study and develop scientific branches of pedagogy. They are the authors of many monographs, university manuals, school textbooks, teacher's manuals, the Armenian Pedagogical Encyclopedia (Books A and B), and more than 700 scientific articles.
The Chair of Pedagogy carries out effective educational and scientific activities, which are implemented with constantly updated educational programs. The Chair implements "Social Pedagogy" Undergraduate and "Educational Organization" (full-time and part-time), "School Pedagogy and Methodology" (part-time), and "Instructional Leadership" (part-time) Master's degree educational programs. Over the years, graduates of these programs have achieved significant success in their further studies and careers.