- ԵՊՀ-ում անցկացվեց «Երևան-100» խորագրով միջոցառում
ԵՊՀ պրոֆեսոր Լ. Ղարիբջանյանի անվան պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Երևան-100» միջոցառումը՝ նվիրված հայ ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծած Երևանի գլխավոր հատակագծի 100-ամյակին։ Սոցիալական և քաղաքական գործընթացների համատեքստում քննարկվեցին Երևանի քաղաքաշինության և զարգացման ներկան ու ապագան:
Միջոցառումը քննարկումների բաց հարթակ էր՝ նվիրված և՛ ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի 20-ամյակին, և՛ Երևանի գլխավոր հատակագծի 100-ամյակին, և՛ ֆակուլտետի տարածքային ուսումնասիրությունների և զարգացման լաբորատորիայի («TS&D lab») բացմանը։
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանը նշեց, որ ՀՀ ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեից դրամաշնորհ ստացած լաբորատորիան վերջերս է սկսել իր գործունեությունը: Այն նպատակ ունի ուսումնասիրելու հետխորհրդային Հայաստանի արդյունաբերական և տարածքային զարգացման հեռանկարները։ Լաբորատորիայի աշխատանքներն ուղղված են նաև խորհրդային և հետխորհրդային ժամանակաշրջանի արդիականացման ռազմավարությունների ուսումնասիրությանը։
«Տարածքային ուսումնասիրությունների խնդիրն արդիական է: Ժամանակն է անցնելու հիմնավորված, պլանավորված համաչափ տարածքային զարգացման։ Այս նպատակի իրագործման համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել, վեր հանել, թե ինչ պահանջներ կան, հասկանալ՝ ինչպես կարելի է դա անել: Սրանք այն խնդիրներն են, որոնք պետք է լինեն լաբորատորիայի գործունեության առանցքում»,- ասաց դեկանը։
ԵՊՀ սոցիոլոգիայի տեսության և պատմության ամբիոնի վարիչ, դոցենտ, սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, «TS&D lab»-ի համաղեկավար Հարություն Վերմիշյանը, որի գիտական հետազոտություններն ընդգրկում են սոցիոլոգիական հետազոտության մեթոդաբանության հիմքերը, ինքնության ճգնաժամերը, քաղաքային տարածության գաղափարական և մշակութային վերափոխումները և պատմական վերլուծությունը, ընդգծեց․ «Մեր լաբորատորիայի ղեկավարները Վիեննայի համալսարանի աշխարհագրության և տարածաշրջանային հետազոտությունների ֆակուլտետի քաղաքային ուսումնասիրությունների աշխատանքային խմբի ղեկավար, պրոֆեսոր Քերսթին Քրելենբերգն ու նույն խմբի ասիստենտ Իվոնե Ֆրանցն են: Նրանց հետ արդեն իսկ ակտիվորեն իրականացնում ենք այլ նախագծեր ևս։ Լաբորատորիան հնարավորություն կընձեռի ոլորտում երկխոսություն սկսելու, հիմնելու փորձագետների և գաղափարների ցանց, ստեղծելու տարածքային ուսումնասիրությունների միջգիտակարգային դպրոց։ Առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում նպատակ ունենք դառնալու գործող այնպիսի կառույց, որի անդամները կլինեն նաև ակտիվ մասնակիցներ»։
Անդրադառնալով Երևանի գլխավոր հատակագծին՝ Հ․ Վերմիշյանը մատնանշեց, որ այն նոր պետության, քաղաքի, հասարակության տարածքային զարգացման կառուցվածք էր։
«Մեր մեթոդաբանությամբ քաղաքը հենց հասարակության պատմական փոխակերպման տարրն է, և այսօր մենք խոսում ենք ոչ միայն Երևանի, այլև հայաստանյան հասարակության 100-ամյա փոխակերպման մասին»,- հավելեց լաբորատորիայի համաղեկավարը։
«TS&D lab» միջգիտակարգային լաբորատորիայի գիտական խմբում ընդգրկված հետազոտողներից է նաև Օքսֆորդի համալսարանի ասպիրանտ, մարդաբան, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Մարիա Գունկոն: Գիտնականը շեշտեց հատակագծի՝ Հայաստանի տարածական զարգացման վրա ունեցած մեծ ազդեցությունը: Կարևորվեց այն հանգամանքը, որ լաբորատորիան հիմնվել է Երևանի գլխավոր հատակագծի մշակումից և ընդունումից 100 տարի անց։
Միջոցառման շրջանակում տեղի ունեցան երկու՝ «Հայաստանի մայրաքաղաքի գլխավոր հատակագիծը և անդին» և «Генплан: Ուտոպիայից հետերոտոպիա» խորագրերով պանելային քննարկումներ:
Առաջին պանելային քննարկման ժամանակ արվեստագետ, քննադատ Ռուբեն Արևշատյանը, ճարտարապետներ Մարիա Կրեմերը, Սարհատ Պետրոսյանը և Շահե Սիմոնյանը խոսեցին Երևանի գլխավոր հատակագծի մասին: Բանախոսները Երևանի օրինակով քննարկեցին մի շարք հարցեր, որոնցից էին՝ ինչու է տարածությունը դեֆորմացվում, ինչպես պետք է երկխոսի քաղաքականություն մշակողը, ճարտարապետը, սպառողը, որոնք են հարաբերություններն ու ռիսկերը։ Բանախոսությունը նվիրված էր Հայաստանում և Հայաստանից դուրս տարածքային զարգացման քաղաքականությունների ըմբռնմանը։
Երկրորդ պանելային քննարկմանը մասնագետները փորձեցին դուրս բերել մարդաբանական, սոցիոլոգիական շերտերը: Բանախոսություններով հանդես եկան ճարտարապետ Արսեն Աբրահամյանը, սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Յուլիանա Մելքումյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու Աղասի Թադևոսյանը, սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու, հետազոտող Արամ Վարտիկյանը՝ անդրադառնալով քաղաքային տարածության վերարտադրության գաղափարախոսական և մշակութային պրակտիկաների հակասականությանը:

October 25, 2024 | 17:02
The "Yerevan-100" event was held at YSU History Museum named after Professor L. Gharibjanyan, celebrating the 100th anniversary of the Yerevan Master Plan, designed by Armenian architect Alexander Tamanyan.
The event served as an open platform for discussions, celebrating the 20th anniversary of the YSU Sociology Faculty, the 100th anniversary of the Yerevan master plan, and the launch of the Territorial Studies and Development Laboratory (TS&D Lab) at the faculty.
Artur Mkrtichyan, the Dean of YSU Sociology Faculty, highlighted that the laboratory, which received a grant from the Higher Education and Science Committee of the RA MoESCS, has recently begun its activities. Its primary aim is to explore the prospects for industrial and territorial development in post-Soviet Armenia. Additionally, the laboratory will focus on studying modernization strategies from both the Soviet and post-Soviet periods.
"The problem of regional studies is highly relevant. It is time to move towards well-founded, planned, and balanced territorial development. To achieve this goal, it is necessary to study and identify the requirements, as well as understand how to implement them. These challenges should be at the core of the laboratory's activities," said the dean.
Associate Professor, PhD Harutyun Vermishyan, Head of the Chair of Theory and History of Sociology at YSU, Co-Head of the TS&D Lab, whose research focuses on sociological research methodology, identity crises, the ideological and cultural transformations of urban space, and historical analysis emphasized: "The heads of our laboratory are Professor Kerstin Krellenberg, who also heads the urban studies working group at the Department of Geography and Regional Studies at the University of Vienna, and Assistant Professor Yvonne Franz from the same group. We are already actively collaborating on other projects with them. The laboratory will create opportunities for dialogue in the field, create a network of experts and ideas, and establish an interdisciplinary school of territorial studies. Over the next five years, we aim to become such an active institution, whose members will also be active participants."
Referring to the Yerevan master plan, H. Vermishyan pointed out that it was a basis for the territorial development of the new state, city, and society.
"According to our methodology, the city is an element of the historical transformation of society. Today, we are discussing not only the 100-year transformation of Armenian society but also that of Yerevan," added the co-head of the laboratory.
Among the researchers in the scientific group of the interdisciplinary TS&D Lab is Maria Gunko, a PhD student, anthropologist, and Candidate of Geographical Sciences at Oxford University. She emphasized the significant impact of the master plan on the spatial development of Armenia. It was noted that the laboratory was founded 100 years after the development and adoption of the Yerevan master plan.
"As part of the event, two panel discussions were held, focusing on the topics "The Master Plan of the Capital of Armenia and the Underworld" and "Genplan: From Utopia to Heterotopia".
During the first panel discussion, artist and art critic Ruben Arevshatyan, along with architects Maria Kremer, Sarhat Petrosyan, and Shahe Simonyan, talked about the Yerevan master plan. Using Yerevan as a case study, the speakers discussed various issues, including the reasons behind spatial deformation, the dialogue needed among policymakers, architects, and consumers, as well as the relationships and risks involved. The discussion aimed to deepen the understanding of territorial development policies both in Armenia and beyond.
In the second panel discussion, experts explored the anthropological and sociological layers of urban space. Architect Arsen Abrahamyan, Candidate of Sociological Sciences Yuliana Melkumyan, Candidate of Historical Sciences Aghasi Tadevosyan, Candidate of Sociological Sciences and researcher Aram Vartikyan delivered speeches reflecting on the contradictions inherent in the ideological and cultural practices of urban space reproduction.